To Honour Canada's Military


Canadian Army CA (Canadian Army)
Motto: We Stand on Guard for Thee

The First Canadian Army was a field army and the senior formation of the Canadian Army that served on the Western Front from July 1944 until May 1945 during the Second World War. The First Canadian Army was formed in early 1942, replacing the existing unnumbered Canadian Corps, as the growing number of Canadian forces in the United Kingdom necessitated an expansion to two corps. By the end of 1943 Canadian formations in the United Kingdom consisted of three infantry divisions, two armoured divisions, and two independent armoured brigades. The first commander was Lieutenant-General A.G.L. "Andy" McNaughton, who was replaced in 1944 by General H. D. G. "Harry" Crerar. Both had been senior artillery officers in the Canadian Corps in the Great War. Allied formations of other nationalities were added to the First Canadian Army to keep it at full strength
United Nations Command (UNC) United Nations Command (UNC)


Peacekeepers monitor and observe peace processes in post-conflict areas and assist ex-combatants in implementing the peace agreements they may have signed. Such assistance comes in many forms, including confidence-building measures, power-sharing arrangements, electoral support, strengthening the rule of law, and economic and social development. Accordingly, UN peacekeepers (often referred to as Blue Berets or Blue Helmets because of their light blue berets or helmets) can include soldiers, police officers, and civilian personnel.
Lord Strathcona's Horse (Royal Canadians), R.C.A.C. Lord Strathcona's Horse (Royal Canadians), R.C.A.C.


The regiment embarked for Britain on 13 November 1941 and landed in Italy on 8 November 1943, where it fought as part of the 5th Armoured Brigade, 5th Canadian Armoured Division. On 16 February 1945 the regiment moved with the 1st Canadian Corps to North-West Europe as part of OPERATION GOLDFLAKE, where it fought until the end of the war. The overseas regiment was disbanded on 1 March 1946.

A, B and C Squadrons fought independently in Korea from 19 April 1951 to 27 July 1953 as part of the 25th Canadian Infantry Brigade Group, 1st Commonwealth Division. The Squadrons were equipped with M4A3E8 Sherman tanks.

Battle Honours
Liri Valley 18–30 May 1944 * Melfa Crossing 24–25 May 1944 * Torrice Crossroads 30 May 1944 * Gothic Line 25 August–22 September 1944 * Pozzo Alto Ridge 31 August 1944 * Coriano 3–15 September 1944 * Lamone Crossing 2–13 September 1944 * Misano Ridge * Casale 23–25 September 1944 * Naviglio Canal 12–15 December 1944 * Fosso Munio 19–21 December 1944 * Italy, 1944–1945 * IJsselmeer 15–18 April 1945 * North-West Europe, 1945 * Korea, 1951–1953
Tpr Squires Samuel Joseph Pious
Rank: Trooper
Service Number: SC-6623
Born:
Discharged: Deceased

Served In: Korea
Service: CA (Canadian Army)
Battle Group: United Nations Command (UNC)
Regiment: Lord Strathcona's Horse (Royal Canadians), R.C.A.C.
Service Details :


Service Notes:
Enlisted:
Pre/Post War:

Deceased: June 10, 1952 at
Cemetery ST. JOHN'S (MOUNT CARMEL) Roman Catholic Cemetery Newfoundland and Labrador, Canada
 
The medals and information on this page have not been verified by Family, Friends or historical document. To help us make this page more accurate and complete please email info@RememberNovember11.com to request any changes or to help us verify any medals or commendations.
Tpr Samuel Joseph Pious Squires on other official websites


Tpr Samuel Joseph Pious Squires
Printable Version
Medals and Commendations
(In Order):




Clicking Thumbnail will enlarge image