To Honour Canada's Military


Canadian Army CA (Canadian Army)
Motto: We Stand on Guard for Thee

The First Canadian Army was a field army and the senior formation of the Canadian Army that served on the Western Front from July 1944 until May 1945 during the Second World War. The First Canadian Army was formed in early 1942, replacing the existing unnumbered Canadian Corps, as the growing number of Canadian forces in the United Kingdom necessitated an expansion to two corps. By the end of 1943 Canadian formations in the United Kingdom consisted of three infantry divisions, two armoured divisions, and two independent armoured brigades. The first commander was Lieutenant-General A.G.L. "Andy" McNaughton, who was replaced in 1944 by General H. D. G. "Harry" Crerar. Both had been senior artillery officers in the Canadian Corps in the Great War. Allied formations of other nationalities were added to the First Canadian Army to keep it at full strength
United Nations Command (UNC) United Nations Command (UNC)


Peacekeepers monitor and observe peace processes in post-conflict areas and assist ex-combatants in implementing the peace agreements they may have signed. Such assistance comes in many forms, including confidence-building measures, power-sharing arrangements, electoral support, strengthening the rule of law, and economic and social development. Accordingly, UN peacekeepers (often referred to as Blue Berets or Blue Helmets because of their light blue berets or helmets) can include soldiers, police officers, and civilian personnel.
The Canadian Provost Corps The Canadian Provost Corps


The Canadian Provost Corps School was formed at Camp Borden in the late 1940s, and by 1948 there were at least ten Provost Companies, including five Militia Provost Companies, in the Canadian Army. 25 Provost Detachment headed to Korea in 1950, where it formed part of 1 Commonwealth Division Provost Company ("1 COMWEL Div Pro Coy"). It was stated in the Standing Orders of this unit that it was the only integrated unit of its kind in the Allied Forces. In 1955, the Provost Detachment was disbanded after a total of 264 Canadian MPs had served in Korea. From 23 November 1951, the 27th Brigade Provost Detachment was located in Hanover, West Germany with NATO. In November 1958, the 4 Canadian Infantry Brigade Group rotated into Germany and the Provost Platoon in Germany was renamed No.4 Provost Platoon. During 1968, the platoon was renamed 4 Military Police Platoon and was located at Canadian Forces Base Lahr until the pull out of 4 Canadian Mechanised Battle Group (CMBG) in 1992.

Battle Honours
Cpl Porter Gerald Stanley
Rank: Corporal Cpl
Service Number: SB54595
Born: Aug 15, 1921 Lindsay, Ontario
Discharged: Deceased

Served In: Peacekeeping
Service: CA (Canadian Army)
Battle Group: United Nations Command (UNC)
Regiment: The Canadian Provost Corps
Dag Hammarskjöld Dag Hammarskjöld
The Dag Hammarskjöld Medal is a posthumous award given by the United Nations (UN) to military personnel, police, or civilians who lose their lives while serving in a United Nations peacekeeping operation. The medal is named after Dag Hammarskjöld, the second Secretary-General of the United Nations, who died in a plane crash in what is now Zambia in September 1961.
Service Details :

1939-45 Star
The Star was awarded for six months service on active operations for Army and Navy, and two months for active air-crew between 02 September 1939 and 08 May 1945 (Europe) or 02 September 1945 (Pacific).
France And Germany Star
The Star was awarded for one day or more of service in France, Belgium, Holland or Germany between 06 June 1944 (D-Day) and 08 May 1945.
Defence Medal
Although the medal was usually awarded to Canadians for six months service in Britain between 03 September 1939 and 08 May 1945, the exact terms were: Service in the forces in non-operational areas subjected to air attack or closely threatened, providing such service lasted for three or more years. Service overseas or outside the country of residence, providing that such service lasted for one year, except in territories threatened by the enemy or subject to bomb attacks, in which case it was six months prior to 02 September 1945. Under the terms of this last condition, Canadians serving for one year in Newfoundland were eligible and persons serving for six months in Hong Kong were also eligible. The qualifying period in mine and bomb disposal was three months. Canadians serving in West Africa, Palestine and India, other than operational air crew, qualified for this medal. Those awarded the GC or GM for civil defence received this medal. Home Guard and others in Britain qualified for this medal.
Canadian Volunteer Service Medal
The Canadian Volunteer Service Medal is granted to persons of any rank in the Naval, Military or Air Forces of Canada who voluntarily served on Active Service and have honourably completed eighteen months (540 days) total voluntary service from September 3, 1939 to March 1, 1947.
War Medal (1939-45)
The War Medal was awarded to all full-time personnel of the armed forces and merchant marines for serving for 28 days between 03 September 1939 and 02 September 1945. In the Merchant Navy, the 28 days must have been served at sea.
Canadian Peace Keeping Service Medal (CPSM)
The prestigious Nobel Peace Prize was awarded to all United Nations Peacekeepers in 1988 in recognition of their collective efforts in the cause of peace. This inspired the creation of the Canadian Peacekeeping Service Medal (CPSM) to acknowledge the unique contribution to peace that Canadian peacekeepers have made since 1947.
UN Emergency Force (UNEF)
Through the efforts of Canada's External Affairs Minister, Lester B. Pearson, the UN General Assembly agreed to its first peacekeeping force to secure peace in the region (previous operations had been only observer forces). Under the command of a Canadian, MGen Eedson Louis Millard BURNS, (OC) DSO OBE MC, the UNEF, on 07 November 1956, was given a mandate to secure the removal of Israeli, British and French troops from the Suez canal zone and the Gaza Strip and to maintain peace in the area. The first Canadian troops arrived in Egypt on 24 November 1956, and Egypt abruptly asked them to leave in May 1967, leading to the six-day war between Israel and Egypt. Thirty-two Canadians lost their lives serving with this force.
Awarded for 90 days consecutive service between 07 November 1956 to 17 June 1967.


Service Notes:
Enlisted: June 27, 1940 North Bay, Ontario
Pre/Post War:

Deceased: April 23, 1959 at Ismalia, Egypt
Cemetery GAZA War Cemetery Gaza, Israel
Marker: Post War Section A, Row A, Grave 1
Obituary: Son of David H. and Lottie Mary Porter of North Bay, Ontario. Husband of Ann Junor Ross (nee Potter) Porter and father of David, Lynda, and Elizabeth Porter of North Bay, Ontario.
 
The medals and information on this page have not been verified by Family, Friends or historical document. To help us make this page more accurate and complete please email info@RememberNovember11.com to request any changes or to help us verify any medals or commendations.
Cpl Gerald Stanley Porter on other official websites
Canadian Virtual
War Memorial

Researched By: Sean Wilson

Cpl Gerald Stanley Porter
Printable Version
Medals and Commendations
(In Order):

1939-45 Star
France And Germany Star
Defence Medal
Canadian Volunteer Service Medal
War Medal (1939-45)
Canadian Peace Keeping Service Medal (CPSM)
UN Emergency Force (UNEF)

Page 092 from 7th
Book of Remembrance

(Click to Enlarge)


Clicking Thumbnail will enlarge image