To Honour Canada's Military


Canadian Army CA (Canadian Army)
Motto: We Stand on Guard for Thee

The First Canadian Army was a field army and the senior formation of the Canadian Army that served on the Western Front from July 1944 until May 1945 during the Second World War. The First Canadian Army was formed in early 1942, replacing the existing unnumbered Canadian Corps, as the growing number of Canadian forces in the United Kingdom necessitated an expansion to two corps. By the end of 1943 Canadian formations in the United Kingdom consisted of three infantry divisions, two armoured divisions, and two independent armoured brigades. The first commander was Lieutenant-General A.G.L. "Andy" McNaughton, who was replaced in 1944 by General H. D. G. "Harry" Crerar. Both had been senior artillery officers in the Canadian Corps in the Great War. Allied formations of other nationalities were added to the First Canadian Army to keep it at full strength
United Nations Command (UNC) United Nations Command (UNC)


Peacekeepers monitor and observe peace processes in post-conflict areas and assist ex-combatants in implementing the peace agreements they may have signed. Such assistance comes in many forms, including confidence-building measures, power-sharing arrangements, electoral support, strengthening the rule of law, and economic and social development. Accordingly, UN peacekeepers (often referred to as Blue Berets or Blue Helmets because of their light blue berets or helmets) can include soldiers, police officers, and civilian personnel.
The Royal Canadian Dragoons The Royal Canadian Dragoons


The Royal Canadian Dragoons, along with Lord Strathcona's Horse (Royal Canadians), contributed troops to 56 Reconnaissance Squadron for duty with the United Nations Emergency Force (UNEF) from March 1957 to January 1959, equipped with Ferret scout cars. The Officer Commanding, Maj. R. Barry Tackaberry, the Second-in-Command, Capt. J.A. Beament, the 2nd Troop Leader, Lt J.G.H. Ferguson, and the 4th Troop Leader, Lt J.B. Long, as well as half of the NCOs and soldiers, were Dragoons. Other squadrons of the regiment served there and in Cyprus. The regiment contributed several other recce squadrons to UNEF until its demise in 1967.

The regiment was part of the initial deployment to Cyprus as part of OPERATION SNOW GOOSE, Canada's long contribution to UNFICYP, and conducted other squadron-sized tours as well as a regimental deployment from March to September 1989. Tpr. Joseph H. "Fess" Campbell died in Cyprus on 31 July 1964.

The regiment served at Fort Beausejour, Iserlohn, Germany from November 1957 - November 1959

The regiment served at CFB Lahr, West Germany, as part of 4 Canadian Mechanized Brigade Group from 1970 to 1987 equipped with Centurion, rented German Leopard 1 and Leopard C1 tanks and Lynx tracked reconnaissance vehicles. During this time, the Canadian Army ceased conducting regimental rotations to 4 CMBG, going instead to a man-for-man individual rotation system.

During the 1990s, the regiment conducted deployments to the Federal Republic of Yugoslavia with the UN as part of UNPROFOR, and with NATO as part of IFOR, SFOR and in Kosovo with KFOR.

The Royal Canadian Dragoons contributed both reconnaissance and tank crews to the Canadian task forces that served in Afghanistan from 2002 to 2014.

Battle Honours
Afghanistan
Tpr Campbell Joseph Hector
Rank: Trooper
Service Number: SF11688
Born: Aug 24, 1934 New Waterford, Nova Scotia
Discharged: Killed In Action

Served In: Peacekeeping
Service: CA (Canadian Army)
Battle Group: United Nations Command (UNC)
Regiment: The Royal Canadian Dragoons
Dag Hammarskjöld Dag Hammarskjöld
The Dag Hammarskjöld Medal is a posthumous award given by the United Nations (UN) to military personnel, police, or civilians who lose their lives while serving in a United Nations peacekeeping operation. The medal is named after Dag Hammarskjöld, the second Secretary-General of the United Nations, who died in a plane crash in what is now Zambia in September 1961.
Service Details :


Special Service Medal (SSM)
The Special Service Medal (SSM) was created to recognize members of the Canadian Forces who are taking part in activities and operations under exceptional circumstances. The Special Service Medal (SSM) recognizes members of the Canadian Forces (CF) who have performed a service determined to be under exceptional circumstances, in a clearly defined locality for a specified duration. The SSM recognizes approved activities underway on 11 June 1984 or subsequently established. This medal is always issued with a bar that specifies the special service being recognized, each bar having its own criteria.
Special Service Medal - Nato Bar (SSM)
An aggregate of 180 days of honourable service within the North Atlantic Treaty Organization's (NATO) area of responsibility between 1 January 1951 and 19 October 2004. Qualifying service is service while posted to a NATO unit, or to a Canadian Forces or allied formation or unit outside territorial limits of Canada under the operational control of a NATO headquarters, or in Canada on an operational staff directly participating in the operational control of such formations and units. In the latter case, only those staff personnel serving in an operations room directly participating in the control of ships and aircraft in NATO operations and exercises qualify for this service. Persons in eligible positions or operations on 19 October 04 can continue to count their time until the end of that posting or deployment only. NOT ALL time served in Europe nor at sea can be counted towards this bar.

NATO service since 2004: An aggregate of 180 days of honourable service performed in approved locations or tasks outside Canada from 20 October 2004 as part, or in direct support, of NATO operations or mission provided the service in question is not recognized by another medal.
Canadian Peace Keeping Service Medal (CPSM)
The prestigious Nobel Peace Prize was awarded to all United Nations Peacekeepers in 1988 in recognition of their collective efforts in the cause of peace. This inspired the creation of the Canadian Peacekeeping Service Medal (CPSM) to acknowledge the unique contribution to peace that Canadian peacekeepers have made since 1947.
UN Emergency Force (UNEF)
Through the efforts of Canada's External Affairs Minister, Lester B. Pearson, the UN General Assembly agreed to its first peacekeeping force to secure peace in the region (previous operations had been only observer forces). Under the command of a Canadian, MGen Eedson Louis Millard BURNS, (OC) DSO OBE MC, the UNEF, on 07 November 1956, was given a mandate to secure the removal of Israeli, British and French troops from the Suez canal zone and the Gaza Strip and to maintain peace in the area. The first Canadian troops arrived in Egypt on 24 November 1956, and Egypt abruptly asked them to leave in May 1967, leading to the six-day war between Israel and Egypt. Thirty-two Canadians lost their lives serving with this force.
Awarded for 90 days consecutive service between 07 November 1956 to 17 June 1967.
UN Forces in Cyprus (UNIFICYP)
In the interest of international peace and security, the Mission was established in March 1964 to use its best efforts to prevent the recurrence of fighting between the Greek Cypriots and Turkish Cypriots and, as necessary, to contribute to the maintenance and restoration of law and order and a return to normal conditions. Since the hostilities of 1974, the mandate has included supervising the cease-fire and maintaining a buffer zone between the lines of the Cyprus National Guard and of the Turkish and Turkish Cypriot forces.
Awarded for 30 days service between 27 March 1964 and 27 March 1965, but 90 days consecutive service is required after 27 March 1965 to the present.

Service Notes:
Enlisted: January 8, 1954 Halifax, Nova Scotia
Pre/Post War:

Deceased: July 31, 1964 at Cyprus
Cemetery DHEKELIA GARRISON British Military Cemetery Larnaca, Cyprus
Marker: Plot 3, Row AA, Grave 16
Obituary: Son of John and Mary Campbell of New Waterford, Nova Scotia. Brother of Raymond, John, Vincent, and Helene Campbell. The cemetery is located in Dhekelia, Cyprus. There are graves for nine Canadians who served with the United Nations peacekeeping force in Cyprus (UNFICYP) and who died between 1964 and 1970.
 
The medals and information on this page have not been verified by Family, Friends or historical document. To help us make this page more accurate and complete please email info@RememberNovember11.com to request any changes or to help us verify any medals or commendations.
Tpr Joseph Hector Campbell on other official websites
Canadian Virtual
War Memorial
Find A Grave
Memorial

Researched By: Sean Wilson

Tpr Joseph Hector Campbell
Printable Version
Medals and Commendations
(In Order):

Special Service Medal (SSM)
Special Service Medal - Nato Bar (SSM)
Canadian Peace Keeping Service Medal (CPSM)
UN Emergency Force (UNEF)
UN Forces in Cyprus (UNIFICYP)

Page 123 from 7th
Book of Remembrance

(Click to Enlarge)


Clicking Thumbnail will enlarge image
Highslide JS
Highslide JS
Highslide JS